"INKA"
Życie Danuty Heleny Siedzik
Kim jest "Inka"?
Kiedy słyszymy "Inka" to automatycznie kojarzy nam się z kawą, ale jest to też nasza bohaterka, o której historii warto wiedzieć. "Inka" to właściwie pseudonim Danuty Heleny Siedzik. Urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie, zmarła 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku. Jej rodzicami byli Wacław Siedzik i Eugenia z domu Tymińska. Miała też dwie siostry: Irenę i Wiesławę. Ojciec "Inki" wstąpił do Armii gen. Andersa. Zmarł w 1942 roku. Jej matka należała do Armii Krajowej. Została zamordowana w 1943 roku w lesie pod Białymstokiem. Wychowywała się w bardzo patriotycznej rodzinie.
Nauka i szkoła
Foto: pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Siedzikówna/CC BY-SA 3.0
Danuta chodziła do szkoły powszechnej w Narewce. Potem uczęszczała do szkoły sióstr Salezjanek w Różanymstoku.
"Inka" w wojsku
Kiedy miała zaledwie 15 lat, wstąpiła do Armii Krajowej razem z siostrą Wiesławą. Danuta Siedzikówna była sanitariuszką odtworzonego 4. szwadronu 5. Wiedeńskiej Brygady AK. Na początku była kancelistką w nadleśnictwie Hajnówka, a potem sanitariuszką. Dziewczyna przybrała pseudonim "Inka".
Śmierć i grób
Nasz rysunek Danuty Siedzikówny
Regina Mordas-Żylińska, która była łączniczką Szendzielarza została pochwycona i zgodziła się podać adresy innych z V Brygady Wileńskiej. "Inka" została osadzona w pawilonie V więzienia w Gdańsku. Danutę Siedzikównę skazano na śmierć 3 sierpnia 1946 roku. Oskarżono ją o nielegalne posiadanie broni, należenie do nielegalnej organizacji oraz udział w napadach na Milicję Obywatelską i UB. Krótko przed śmiercią napisała list do sióstr Mikołajewskich, w którym czytamy: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba". Jej ostatnimi słowami według ks. Mariana Prusaka (świadka zdarzenia) były: "Niech żyje Polska! Niech żyje"Łupaszko"."Wyrok został wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy kierowany przez Adama Gajewskiego 3 sierpnia 1946, ale został on wykonany dopiero 28 sierpnia 1946 roku. Zginęła nie ukończywszy jeszcze 18 lat. Nie miała szansy wieść spokojnego życia i myśleć o przyszłości. W czasach PRL-u wcale nie uważano jej za bohaterkę. Dzięki szeroko zakrojonej propagandzie uznano, że "Inka" prowadziła działalność przestępczą. Sąd Wojewódzki w Gdańsku 10 czerwca 1991 roku uznał wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego skazującego Danutę Helenę Siedzik za nieważny. W 2014 odnaleziono jej prawdziwy grób. Był on nieoznakowany, ale badania wykazały, że pochowano w nim ją i Feliksa Selmanowicza. 28 sierpnia 2016 roku odbył się oficjalny pogrzeb państwowy "Inki". Teraz jej grób znajduje się na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. W miejscu, gdzie był nie oznakowany grób, w którym wcześniej ją pochowano.
Foto: Anna Tertel/ CC BY-SA 4.0
Odznaki za bohaterstwo
Po śmierci odznaczono ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została upamiętniona tablicami pamiątkowymi, pomnikami i nazwami licznych ulic. Jej imię nosi Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem. Dzięki postawie zarówno "Inki" jak i innych bohaterów II wojny światowej możemy żyć bez strachu o swoje życie i wiedzieć o tym, że w słowie Polska nie tylko kryje się nazwa kraju, ale przejmująca i piękna historia, którą każdy powinien znać.
Mamy dla Ciebie zadanie. Poszukaj innych postaci, które były w AK i poczytaj o ich historii. Zastanów się czym jest bohaterstwo i patriotyzm? Kto jest dla Ciebie przykładem bohaterstwa? Jakie wartości powinny być najważniejsze dla bohatera? Nie pozwólmy, aby pamięć o nich zanikła!